Spółka z o.o. to podwójne opodatkowanie 9% lub 19% CIT plus 19% PIT

Każdy ze wspólników będący w Zarządzie lub będący Prokurentem dopowiada całym swoim majątkiem za poczynania Sp. z o.o.

Zalety Spółki Ltd:

  1. Optymalizacja podatkowa– Spółka Ltd pozwala optymalizować podatek dochodowy dzięki możliwościom jakie dają tzw. Double Taxation Agreements, w polskiej terminologii znane jako Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała taką umowę z Wielką Brytania w Londynie w 2006 roku. Jej warunki pozwalają, aby pensje dyrektorów spółki były opodatkowane w kraju rezydencji spółki a nie ich samych. Dzięki temu każdy zatrudniony w spółce dyrektor ma do dyspozycji tzw. Personal Allowance do wykorzystania w ciągu roku finansowego (W UK jest to okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku). W tym roku kwota wolna wynosi £11850

  2. Bezpieczeństwo – W przeciwieństwie do polskiej Spółki z o.o. spółka Ltd w pełni oddziela majątek prywatny dyrektorów od ewentualnych zobowiązań spółki. Oczywiście pamiętajmy, że w spółce musi być też przynajmniej jeden udziałowiec (shareholder), który to odpowiada majątkiem prywatnym do wysokości kapitału jaki wpłacił lub zadeklarował (tak, jest możliwość zadeklarowania kapitału, którego nie wpłaca się na konto spółki). A zatem jeżeli będziesz jedyną osobą w spółce to będziesz pełnił obie funkcje – dyrektora i udziałowca. Minimalny kapitał jaki możesz zadeklarować to £1

  3. Przyjazny aparat skarbowy – Choć brzmi to niewiarygodnie to jest to możliwe i Wielka Brytania udowodniła, że może istnieć Urząd skarbowy, który patrzy długoterminowo i któremu zależy bardziej na tym, aby ewidencja księgowa była prowadzona w prawidłowy sposób a nie na zarabianiu prowizji na wlepianych karach. HMRC czyli brytyjski urząd skarbowy uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych urzędów fiskalnych na świecie. W UK trzeba się naprawdę ‘postarać’, aby dostać jakąś karę.

  4. Niski poziom biurokracji – Kilka lat temu rząd wprowadził wielkie cięcia wśród urzędników. Obecnie w całej Wielkiej Brytanii jest tylko kilka oddziałów HMRC z czego każdy zajmuje się innymi formalnościami. Rząd postawił na opracowanie niskobudżetowego systemu administracyjnego, który zlikwidował niepotrzebne kolejki na rzecz formalności dokonywanych drogą online oraz tradycyjną drogą pocztową.

  5. Sprawozdawczość – Istnieje oczywiście obowiązek prowadzenia pełnej księgowości jak to zwykle bywa przy spółkach kapitałowych natomiast tutaj ogranicza się ona to złożenia bilansu oraz rachunku zysków i strat w terminie do 9 miesięcy od zakończenia roku obrotowego (który twa 12 kolejnych miesięcy). Również wiele rzeczy jest uproszczonych jak np. rozliczania kilometrówek czy delegacji zagranicznych.

  6. Wysoki próg VAT – W tym roku wynosi on £85000 w ciągu 12 miesięcy. W rozmaitych prezentacjach często wymienia się ten argument jako jeden z bardziej atrakcyjnych. Zauważyłem jednak, że wiele osób mówiących o Ltd pomija bardzo istotną kwestię – próg ten nie będzie dotyczył każdego ponieważ podatek VAT jest bardziej złożony niż to się często przedstawia w uproszczonych prezentacjach. Niebawem powstanie o tym oddzielny wpis.

  7. Brak ZUS – Tak, to prawda. Możemy w ten sposób legalnie pozbyć się obciążeń wynikających z opłacania w Polsce składek ZUS. W Wielkiej Brytanii istnieje oczywiście odpowiednik składki społecznej choć działa ona nieco inaczej. Składka National Insurance pracownika/dyrektora wynosi 12% i pojawia się dopiero powyżej £702 miesięcznej pensji. Składka pracodawcy jest nieco wyższa – 13.8% natomiast rząd wprowadził ulgę £3000 jeżeli w spółce są zatrudnione minimum dwie osoby (2 dyrektorów lub dyrektor + pracownik)